document-certificate
HIGH QUALIFIEDPRODUCTION

ABOUT US

Afo Makina
0%Customer happiness 100% compatible model
0%Export Widespread Distribution Line

Afo Makina Taşımacılık Otomotiv started with galvanized fuel tank manufacturing in a small workshop in 1996.Presently produces for heavy vehicles original sized Aluminium fuel tanks,Aluminium and steel oil tanks and Aluminium air tanks. In these 22 years,improved production line and its technology .Today become the name of success and talent.In fuel tank sector, succeed to be a brand and with offical brands AFO MAKINA and OMD DEPO had a prestigious place in the internal and foreign market.We are able to present qualit,reliability and solidity to our customers.Our product range and capacity are increasing regularly.To reaction for this capacity increase,we are resuming investments of facility and machine course.We are serving %20 to internal market and %80 to foreign market of our production.In foreing market serving through distrubutors or direct sales.Europe,Asia,Africa and Middle East countries our mainly countries for export. Our company is resuming the production in its own factory,with the talent of years our quality is improving with our capacity direct proportion.Our company documented its quality with TS 16949,ECE E24, ISO 9001:2008 and TSE certification.As a result of R & D studies, our company noticed necessity of Aluminium air tank production in Konya and Turkey.Thus in the beginning of 2012 we start producing Aluminium air tank production and become the first in Konya,one of the best companies in Turkey. Our company certificate its quality with CE certificate according to TSE EN-286/2.Today in Konya 3.Organized Industrial Zone serving 14.000 m2 closed,6000 m2 open in total 20.000 m2 area facility with experts in field administrator and staff,full aoutomatic Aluminium welding robots,Aluminium welding machines,CNC cylinder machines,CNC plasma cutting machines,press machines,hydraulic presses,electrostatic painting ovens.Our company has a service quality totally customer satisfaction before sale and aftersale.

Mission

Afo Makina
Our Mission; To contribute to social development, it is to become a profitable organization that support quality in all areas of life.

Vision

Afo Makina
Our vision, as AFO MAKINA, among the best in the industry we have produced parts in the automotive industry and our main industry organizations are being most preferred.
Production and Sales Policy

AFO MAKİNA KALİTE POLİTİKASI

HEDEFİMİZ; Müşterilerimizin ihtiyaçlarını en üst düzeyde ve sürekli olacak şekilde yasalara ve standartlara uygun olarak karşılamak amacıyla üretim yapmaktır. En üst düzeyde ve sürekli müşteri memnuniyetini artırmak amacıyla;
Müşterinin istediği ürünleri tam zamanında, beklenilen kalitede ve uygun fiyatta müşteriye sevk ederek müşteri memnuniyetini yakalamak, temel hedefimizdir.

Temel Olarak Kalite Politikamız:

 • Tüm süreçlerde, müşterinin ihtiyaç ve beklentilerini tam olarak karşılayan bir anlayış içinde güvenilir ve aranan partnerolmak.
 • Maliyetleri düşürmek ve karlılığı arttırmak için teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeyi ve uygulamayı hayata geçirmek.
 • Kalite sistemleri çerçevesinde tüm çalışanların daha yetkin ve yeteneklerini en üst seviyede kullanabilen kişiler haline gelmeleri için ekip çalışmasına önem vererek kalite düzeyini sürekli yükseltmesini sağlamak.
 • Tüm çalışanlarla beraber kalite bilincini tesis etmek. Tedarikçi ve tedarikçilerle güvene dayalı bir işbirliği içinde olmak.
 • Firmamızın ve Türkiye’nin adını dünyaya daha çok duyurmak amacına hizmet etmek üzere, mevcut teknik, idari ve mali birikimlerimizi yurt dışına taşımak.
 • En uygun, en doğru ve en ekonomik çözümleri en hızlı biçimde üreterek daha sonra ortaya çıkabilecek uygunsuzlukların önüne geçmek.
 • Başlanan her projeyi zamanında, en üst düzey tekniklerle projesine tam uyumlu, istenen kalitede ve bütçe sınırları içinde eksiksiz tamamlamak.
 • Şirketin tabi olduğu yerel ve uluslararası mevzuata uyumlu çalışmak.
 • İçinde bulunduğumuz topluma ve çevreye saygılı, örnek bir kuruluş olmak ve İş hacmini sürekli geliştirerek, ülke ekonomisine katkıda bulunmak. Kalite Politikası olarak belirlemiştir.
"SATISFIED CUSTOMERS HAPPY WORKING AND ALWAYS HIGH QUALITY"
 • ISO 9001 : 2015Tüv Nord
 • IATF 16949:2016TÜV NORD
 • PE*C*955.12EC
 • PE-C-955/12EC
 • E24NSAI
 • E24NSAI
 • PE-C-937/12EC
 • 022579-TSE-01/01TSE
AFO MAKINAÜRÜN KATALOĞUAlüminyum Yakıt Tankları, Çelik Yakıt Tankları, Alüminyum Yağ Tankları, Çelik Yağ Tankları, Alüminyum Hava Tankları
REVIEW DOWNLOAD
AFO MAKINAPresentation FilmAluminum fuel tank, Steel fuel tank, Aluminum Oil Tank,Steel oil tank Aluminum Air Tank